امروز: جمعه 28 دی 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق اثر شلاقی در زنجیره تامین

دانلود تحقیق اثر شلاقی در زنجیره تامین دسته: مدیریت
بازدید: 8 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 39 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 16

بر اساس تعریفی كه Towill و همكان در سال 1992 ارائه می كنند زنجره عرضه سیستمی است كه قسمتهای اصلی آن تأمین كننده های مواد خام ، تولید كننده ها ، سرویسهای توزیع ومشتریان و مشتریان هستند كه همه آنها از طریق جریان رو به جلوی مواد و كالاها وجریان رو بهعقب اطلاعات ا هم متصل می شوند بر اساس تعریفی دیگر زنجیره عرضه مجموعه ای از فعالیتها می شد

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

مقدمه

اكثر تعارفی كه از زنجیره عرض ارائه میشود به نوعی به ساختار خطی زنجیره عرضه اشاره می كنند . واضح ترین مشخصه این ساختار جریان وارده از سمت اعضا بالادستی به سمت اعضا پایین دستی و جریاناطلاعات در جهت مخالف است . در ان ساختارهر عضوی تنها قراری ارتباط مستقیم بااعضا بلاواسطه قبل و بعد از خود را دارا می باشد . شبیه سازی كه فورستر در سال 1961  این ساختار با نام بازی توزیع نوشیدنی ارائه كرد نشان داد كه تصمیم گیری شركای زنجیره عرضه بر مبنای روابط خطی می تواند بستری برای ایجاداثر شلاقی در زنجیرة عرضه باشد. اثر شلاقی افزایش نوسان تقاضا در طول زنجیره عرضه از سمت اعضا پایین بالادستیمی باشد . این پدیده توجه بسیاری از تحقیقات آكامیك را به خود جلبكرده است و به همن دلیل راه حلهای متفاوتی برای مقابله با آنارائه گشته است . همانطور كه در ادامه بحث آورده می شود راح حل كلی برای مهار این پدیده پرهیز از تصمیم های محلی توسط اعضاء و حاكم شدن دیدگاه سیستمیبر ساختار زنجیره عرضه می باشد . برای این منظور ، ساختار منظومه‌ای برای تبادل جریان اطلاعات و مواد به عنوان بستری برای هدف فوق مورد توجه قرار گرفته و معرفیمی شود . این ساختاراین قابلیت را خواهد داشت تا با حذف دلایل ایجاد اثر شلاقی در كاهش هر چه بیشتر آن مؤثر باشد .

2- ساختارخطی زنجیره عرضه و اثر شلاقی

بر اساس تعریفی كه Towill و همكان در سال 1992 ارائه می كنند زنجره عرضه سیستمی است كه قسمتهای اصلی آن تأمین كننده های مواد خام ، تولید كننده ها ، سرویسهای توزیع ومشتریان و مشتریان هستند كه همه آنها از طریق جریان رو به جلوی مواد و كالاها وجریان رو بهعقب اطلاعات ا هم متصل می شوند . بر اساس تعریفی دیگر زنجیره عرضه مجموعه ای از فعالیتها می بشد كه باعث حركت و انتقال مواد از مراحل اولیه به سمت مصرف كننده نهییمی شود بطوریكه این فعالیتها همراه با جریان رو به جلوی مواد و جرین رو به عقب اطلاعات می باشند .

بنابراین همان طور كه در شكل 1 نشانداده شده است مشخصه واضح زنجیره عرضه در ساختار مرسوم حركت رو به جلو جریان فیزیكی كالا و حركت رو به عقب جریان اطلاعات شناخته می شود .

در این ساختار خطی هیچ ارتباط مستقیمی بین بالادستی زنجیره عرضه (تأمین كننده ها و تولید كننده ها ) و مصرف كننده‌های نهایی یا مشتریهای پایین دستی زنجیره عرضه برای تبادل وجود ندارد . چنین ساختاری باعث می شود تا هر عضو از زنجیره عرضه مبنای تصمیم مبنای تصمیم گیریهای خود را بر اساس رفتارهای اعضا بلاواطله خود قرار دهد ، جرا كه جز این عضا سایراعضا زنجیره را مشاهده نمی كند .

شبیه سازی توزیع نوشیدنی به خوبی رفتار سیستمی را نشان می دهد . شبیه سازی توزیع نوشیدنی یك شبی سازی مدیریینیاست كه برای اولین بار در دانشكده مدیریت دانشگاه MIT در آمریكا توسط فورستر در سال 1958 تا 1961 با هدف ایجاد درك بهتر نسبت با نتایج تصمیماتی كه در فعالیتهای به هم وابسته زنجیره تأمین گرفته بوجود آمد .این شبیه سازی به عنوان یك وسیله استثنایی اثر دیدگاه های متفاوت در زنیجره تأمین را روی كاراریی زنجیره زنجیره تأمین نشان میدهد .  این شبیه سازی به خوبی بیانگر رفتارسیستمی است كه به شكل ساختار مرسوم زنجیره عرضه ایجاد شده است .

در بازی توزیع نوشیدنی اعضا زنجیره عرضه باید سعی كننده تا با مدیریت سطح موجودی در زنجیره توزیع و تولید ، هزینه خود را كمینه كنند . این بازی شامل 4 مرحله می باشد : خرده فروش، عمده فروش ، توزیع كننده و تولید كننده .

هر بخش یك بافر كوچك برای مقابله با نوسانات احتمالی در مصرف نهایی ذخیره می‌كند و از مشتری مستقیم و بدون واسطه خود سفارش می گیرد و بر اساس تصمیم میگیرد كه به چه مقدار به تأمین كننده خود سفارش بدهد. این شبیه سازی طوری طراحی شده است كههر بخش ،از اطلاعات محلی خوبی برخوردار است اما در دسترسی به اطلاعات كل زنجیره تأمین راجع به سطح موجودیها و سفارشها به شدت در محدودیت قرارداد . این بدین معنی است كه تنها خرده فروش است كه از تقاضای واقعی مشتری نهایی اطلاع دارد . در این بازی فرض می شود كه دو هفته طول می‌كشد تا اطلاعات سفارشها بین اعضا منتقل شود و دو هفته طول می كشد تا سفارشها از یك بخش به بخش دیگر منتقل می شود ؛ امكان كنسل كردن سفارشها نیز وجودندارد و همچنین سفارشات برگشتیاتفاق نمی افتد . هزینه های كمبود وجودی (كه شامل از دست دادن مشتری نیز می شود ) دو برابر بیشتر از هزینه های نگهداری موجودی می باشد . هدف این بازی آن است كه مجموع هزینه ها در كل بخشهای درگیر در بازی توزیع نوشیدنی كمینه شود .

بعد از50 بار تكرار این شبیه سازی تایج قابل توجهی بدست آمد . هرچند كه تقاضای مشتری نهایی در هفته پنجم فقط دو برابر شده بود اما نوسانات و اعوجاجهایبزرگی در سفارشهایی كه در طول زنجیره جریان داشت اتفاق افتاد بود . معمولاٌ بعد از انجام هر بازی تولید كننده به الگوی تقاضایی حدوداٌ با دشت 900% تقویت نسبت به نوسان تقاضای مشتری نهایی می رسید .

در این شبیه سازی

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود تحقیق اثر شلاقی در زنجیره تامین , اثر شلاقی و زنجیره تامین , ساختارخطی زنجیره عرضه و اثر شلاقی , ساختار خطی زنجیره , شبیه سازی , شبیه سازی توزیع نوشیدنی , بازی توزیع نوشیدنی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر